Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej 1 lipca - Dzień Psa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

1 lipca - Dzień Psa

P. Z.
01.07.2021

Jest ich dokładnie 52. Służą w placówkach Straży Granicznej na Podkarpaciu. Czworonożni kompani biorą udział w poszukiwaniu osób, narkotyków, broni oraz amunicji. Bezcenne są również ich umiejętności patrolowo-obronne. Psy służbowe Bieszczadzkiego Oddziału SG obchodzą dzisiaj swoje święto!

Joker, Diego, Jambo i Chips tak wabią się niektóre czworonogi służące w Bieszczadzkim Oddziale SG.  Ich niezawodne nosy wspierają funkcjonariuszy SG w służbie w przejściach granicznych i na tzw. zielonej granicy. Większość z nich to owczarki niemieckie i belgijskie. Jest też labrador i jagdterier. Psy Straży Granicznej to specjaliści w tropieniu osób oraz poszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Wiele z nich pełni dodatkowo funkcję obronną.  Często uczestniczą w akcjach ratujących życie i zdrowie osób zaginionych. Na co dzień w służbie sprawdzają przestrzenie pojazdów, bagaże i rejon przejść granicznych w poszukiwaniu przedmiotów zabronionych. Na granicy zielonej tropią osoby, które usiłują przekroczyć ją nielegalnie .

 

 

 

 

Psy Bieszczadzkiego Oddziału SG i ich przewodnicy mają na swoim koncie spektakularne wyniki. Jednym z największych było ujawnienie (2017 rok) prawie 250 kg haszyszu przemycanego przez granicę.

Z przewodnikami łączy ich szczególna więź. To nie tylko zależność służbowa ale przede wszystkim wielka przyjaźń! Psy nie tylko służą u boku funkcjonariuszy, ale również mieszkają pod ich dachem.

Wszystkim czteronożnym funkcjonariuszom życzymy jak najwięcej powodów do merdania ogonem!;)

Aktualnie trwają zaawansowane prace legislacyjne mające kompleksowo uregulować status i zapewnić wsparcie finansowe z budżetu państwa dla zwierząt służbowych po ich przejściu na  zasłużoną emeryturę. Trzymamy kciuki! 

 

 • DAIZY - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
  DAIZY - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
 • DAIZY - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
  DAIZY - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
 • ELZA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Ustrzykach Górnych
  ELZA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Ustrzykach Górnych
 • AKA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Hermanowicach
  AKA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Hermanowicach
 • CHIPS - jagdterier, służy w PSG w Medyce
  CHIPS - jagdterier, służy w PSG w Medyce
 • AURA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
  AURA - owczarek niemiecki, służy w PSG w Medyce
do góry