Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Dożywotnia opieka dla psów i koni służbowych Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Dożywotnia opieka dla psów i koni służbowych Straży Granicznej

P.Z.
19.02.2021

- Czworonożni funkcjonariusze Straży Granicznej są niezastąpieni w sytuacjach, kiedy człowiek, nawet z najnowocześniejszym sprzętem jest bezradny - powiedział Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga w trakcie konferencji prasowej z udziałem szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA przekazało do prac rządu projekt ustawy całościowo regulujący status zwierząt w służbie.

– Dzięki zwierzętom w służbach niejedno ludzkie życie zostało uratowane, niejeden groźny przestępca został ujęty. Troska o ich los w służbie, a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem – powiedział minister Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej (18.02.2021 r.). 

Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga podziękował kierownictwu MSWiA za inicjatywę ustawodawczą, regulującą kwestię opieki nad zwierzętami służbowymi, które zakończyły pracę w służbach mundurowych. 

Pierwszą regulowaną przez projektowane przepisy kwestią jest właściwy i dokładny sposób opisania sytuacji zwierząt wycofywanych ze służby. Tu pierwszeństwo będzie pozostawało przy aktualnych opiekunach zwierząt. Najważniejsza zmiana, jaka idzie za tym punktem, to fakt, że także na emeryturze wszystkie zwierzęta, zarówno psy, jak i konie, będą pozostawały na stanie jednostki organizacyjnej każdej z formacji.

Drugą kwestią, jest ustawowe określenie obowiązków opiekunów zwierząt. Są to sprawy związane z zapewnieniem wyżywienia, dostępu do wody, zapewnieniem swobodnej aktywności. To także szczegółowe kwestie i obowiązki, jak szkolenie dla opiekunów zwierząt czy wskazanie, które z osób są wykluczone z możliwości przejęcia opieki nad zwierzętami.

Projektowane przepisy obejmują również kwestie pokrycia kosztów wyżywienia zwierząt oraz kwestię zwrotu kosztów ponoszonych przez opiekunów z tytułu badań profilaktycznych i opieki weterynaryjnej. Nowe przepisy odnoszą się również do zagadnienia kontroli sposobu i prawidłowości opieki nad zwierzętami.

Aktualnie w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej u boku funkcjonariuszami SG służy 53 psy służbowe. Są to psy tropiące, patrolowo-obronne oraz wyspecjalizowane w wyszukiwaniu narkotyków, materiałów wybuchowych i broni.
W górskich placówkach SG w Czarnej Górnej i Ustrzykach Górnych prowadzone są również patrole konne. Osiem koni służbowych z Bieszczadzkiego Oddziału SG, to jedyne wierzchowce w skali całej Straży Granicznej. Konie doskonale wpisują się w realia bieszczadzkiego odcinka granicy obejmującego w części obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dzięki swoim niezastąpionym cechom są wyjątkowym wsparciem w służbie - zapewniają szybkie przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczad i nie ingerują przy tym w środowisko. 
Ta forma służby na Podkarpaciu ma już ponad 25-letnią tradycję i nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX stulecia granicę ochraniali na koniach żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.

żródło: MSWiA

 • Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
  Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
 • Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
  Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
 • Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
  Konferencja prasowa z udziałem MSWiA oraz szefów służb
 • patrol BiOSG na granicy z psem służbowym
  patrol BiOSG na granicy z psem służbowym
 • patrol konny BiOSG na granicy państwa
  patrol konny BiOSG na granicy państwa
 • pies służbowy BiOSG
  pies służbowy BiOSG
do góry