Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Nigeryjczyk z francuskim azylem wędrował do Rosji - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Nigeryjczyk z francuskim azylem wędrował do Rosji

15.02.2021 P. Z.

Strażnicy graniczni z Medyki zatrzymali Nigeryjczyka, który zamierzał nielegalnie przekroczyć granicę na Ukrainę i dalej do Rosji. Mężczyzna przebywał w Polsce nielegalnie. Wcześniej, w czterech europejskich krajach składał wnioski o azyl, ostatnio we Francji.

  • wspólny patrol Straży Granicznej i Straży Ochrony Kolei
    wspólny patrol Straży Granicznej i Straży Ochrony Kolei

Informację o 29-letnim cudzoziemcu bez dokumentów przekazali w czwartek (11.02) funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Przemyśla. Mężczyzna przebywał na terenie przemyskiego dworca PKP.

W trakcie kontroli legalności pobytu obcokrajowiec przedstawił strażnikom granicznym dokument potwierdzający wszczęcie procedury azylowej na terytorium Francji. Jak potwierdzili mundurowi, to nie jedyny kraj w którym mężczyzna wnioskował o status uchodźcy. Wcześniej był też w Niemczech, Danii i Szwajcarii.

Nigeryjczyk wyjaśnił, że do UE dostał się z falą migracji w 2015 roku. W listopadzie 2020 roku złożył wniosek o status uchodźcy we Francji. Pomimo wszczętej procedury postanowił jednak wyruszyć na wschód do…Rosji, gdzie mieszka jego brat. Plan wyprawy miał wyrysowany na mapie, chciał nielegalnie przekroczyć granicę na Ukrainę i dalej do Rosji.

Decyzją Sądu Rejonowego w Przemyślu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców na okres 3 miesięcy. Straż Graniczna prowadzi czynności zmierzające do przekazania cudzoziemca do Francji w ramach tzw. procedury dublińskiej.

do góry