Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Uciekali na Zachód Europy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Uciekali na Zachód Europy

28.08.2020 Piotr Zakielarz

W Pilznie na Podkarpaciu strażnicy graniczni zatrzymali dwóch obywateli Afganistanu, którzy w ukryciu przekroczyli granicę do Polski. Przyjechali z Serbii ciężarówką wiozącą transport plastikowych koszy.

  • zatrzymano nielegalnych imigrantów
    zatrzymano nielegalnych imigrantów

Cudzoziemców w wieku 24 i 33 lat zatrzymano w środę (26 sierpnia) w okolicach Pilzna na Podkarpaciu. W jednej z firm transportowych rozładowywano serbską ciężarówkę z transportem plastikowych koszy. Nagle z pojemników wyłoniło się dwóch mężczyzn. Przedsiębiorca natychmiast zadzwonił na Policję, na miejsce wezwano też patrol Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce.

Cudzoziemcy nie mieli przy sobie dokumentów. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami SG dokładnie opisali przebytą trasę. Przez Iran i Turcję nielegalnie przedostali się do Grecji, a następnie do Serbii. Tam z pomocą przemytnika wsiedli do ciężarówki jadącej do Polski. Celem wyprawy, za którą zapłacili po 9 tys. euro była Europa Zachodnia.

Imigranci przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Decyzją sądu zostali umieszczeni na 3 miesiące w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. Straż Graniczna wszczęła postępowanie w celu zobowiązania cudzoziemców do powrotu.

Od początku 2020 roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zatrzymał ponad 80 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych. Byli to głównie obywatele Turcji i Afganistanu. Polskę traktowali jako kraj tranzytowy.

do góry