Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Ukraińscy kierowcy pracowali nielegalnie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ukraińscy kierowcy pracowali nielegalnie

26.08.2020 Piotr Zakielarz

Strażnicy graniczni z Medyki ustalili, że ośmiu obywateli Ukrainy zatrudnionych jako kierowcy w jednej w dolnośląskich firm transportowych pracowało nielegalnie. Cudzoziemcy zostaną zobowiązani do opuszczenia kraju i otrzymają zakazy wjazdu. O karze dla pracodawcy zdecyduje sąd.

  • Kontrola autobusów
    Kontrola autobusów

Dobiegła końca kontrola legalności zatrudnienia cudzoziemców w firmie transportowej zarejestrowanej na terenie Legnicy na Dolnym Śląsku. Ośmiu obywateli Ukrainy pracowało tam jako kierowcy autobusów kursowych relacji Poznań-Zaporoże na Ukrainie.

Podczas kontroli jednego z autokarów funkcjonariusze straży granicznej z placówki w Medyce nabrali podejrzeń, że pracodawca nielegalnie zatrudnia cudzoziemców. W wyniku kontroli legalności zatrudnienia potwierdzono, że kierowcy nie posiadali stosownych zezwoleń. Szef firmy świadomie ignorował przepisy regulujące zasady zatrudnienia obcokrajowców w Polsce.

Wobec cudzoziemców zostaną wydane zobowiązania do powrotu na Ukrainę wraz z rocznym zakazem wjazdu do krajów Schengen. W stosunku do nieuczciwego pracodawcy zostanie sporządzony wniosek do sądu o ukaranie. Grozi mu kara nawet do 30 tys. złotych.

Kontrola legalności zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej. Od początku 2020 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia przeprowadzili 80 takich kontroli. Sprawdzono prawie 1200 cudzoziemców z czego niespełna 200 pracowało w Polsce nielegalnie.

do góry