Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Udaremniono przemyt bursztynu na granicy państwa z Ukrainą - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Udaremniono przemyt bursztynu na granicy państwa z Ukrainą

Elżbieta Pikor
18.11.2019

Współdziałanie funkcjonariuszy Straży Granicznej i KAS na przejściu granicznym w Korczowej przyniosło rezultat w udaremnieniu próby przemytu ponad 47 kg bursztyn. Szacunkowa wartość jantaru to ponad 166 tys. zł.

17 listopada na wjazd z Ukrainy do Polski na przejściu granicznym w Korczowej stawił się ukraiński kierowca pojazdu  ciężarowego marki MAN.

W wyniku przeprowadzonej kontroli funkcjonariusze ujawnili skrytkę konstrukcyjną w zbiorniku paliwa. Okazało się że w „schowku” ukrytych jest 26 woreczków z zawartością nieobrobionego bursztynu. Łączna jego waga to 47,40 kg.

Kierujący pojazdem przyznał się do próby przemytu nieopodatkowanego jantaru. Tłumaczył, że ukrył bursztyn w zbiorniku paliwa i miał nadzieję, że przemyt nie zostanie wykryty. Jantar zamierzał odsprzedać z zyskiem na zachodzie Europy.

Stwierdził, że legalny przywóz do Polski bursztynu wiązałby się z koniecznością uiszczenia wysokich należności przywozowych, więc wolał zaryzykować.

Aktualnie, wszczęte zostało postępowanie karno-skarbowe. Sprawę przejęła KAS. Postępowanie będzie prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu.

do góry