Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej 150-te fałszywe „prawko” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

150-te fałszywe „prawko”

15.11.2019 P. Z.

Strażnicy graniczni z Budomierza ujawnili fałszywe prawa jazdy. Posłużył się nimi ukraiński kierowca busa. Mężczyzna usłyszał zarzuty i wrócił na Ukrainę. Ujawniony dokument, to już 150 fałszywe prawo jazdy ujawnione w 2019 roku przez Straż Graniczną na Podkarpaciu.

  • przejście graniczne w Budomierzu
    przejście graniczne w Budomierzu

Cudzoziemiec zgłosił się do kontroli granicznej minionej nocy (15 listopada) na wjazd do Polski w Budomierzu.

29-letni obywatel Ukrainy, kierowca busa podróżował wraz z 9 pasażerami.

W trakcie kontroli funkcjonariusz Straży Granicznej zakwestionował autentyczność prawa jazdy wydanego rzekomo przez władze Ukrainy. Badanie dokumentu z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdziło wątpliwości. Zawarte tam dane miały niewłaściwy format, brakowało również innych zabezpieczeń.

Kierowca usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa - wykorzystania podrobionego dokumentu jako autentycznego, do czego się przyznał. Sprawa zostanie skierowana do sądu.  Dodatkowo ze względu na brak wymaganego ubezpieczenia odmówiono mu wjazdu i skierowano z powrotem na Ukrainę.

Ujawnione w Budomierzu fałszywe prawa jazdy jest 150-tym tego typu dokumentem ujawnionym w bieżącym roku przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG. Ponad 85% z nich to fałszerstwa ukraińskich dokumentów. Odnotowano również przypadki kiedy fałszywe uprawnienia przedstawiali cudzoziemcy jadący do pracy w zawodzie kierowcy.  

do góry