Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Obchody Święta Niepodległości. Delegacja Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyła w obchodach w Przemyślu, Rzeszowie i Krośnie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obchody Święta Niepodległości. Delegacja Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyła w obchodach w Przemyślu, Rzeszowie i Krośnie

Elżbieta Pikor
12.11.2019

11 listopada przedstawiciele Bieszczadzkiego Oddziału SG brali udział w obchodach Święta Niepodległości w naszym regionie. Komendant Bieszczadzkiego Oddziału SG gen. bryg. SG Robert Rogoz uczestniczył w wojewódzkich obchodach Święta Niepodległości w Rzeszowie. Jego zastępcy, płk SG Józef Burchała oraz płk SG Robert Kielar reprezentowali SG odpowiednio w uroczystościach w Krośnie i Przemyślu.

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie rozpoczęła msza święta  w kościele farnym. Następnie uroczystości przeniosły się na plac Wolności, gdzie miało miejsce złożenie meldunku dowódcy garnizonu Rzeszów, odśpiewany został hymn państwowy i odsłonięty pomnik przedstawiający Józefa Piłsudskiego na Kasztance. Na zakończenie uroczystości odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy uroczystości, w tym m.in. wojewoda podkarpacki, marszałek województwa, prezydent miasta Rzeszowa, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, służb mundurowych i różnych organizacji i instytucji złożyli przed pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Na koniec odbyła się uroczysta defilada.

W uroczystości z ramienia  Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczył Komendant gen. bryg. SG Robert Rogoz oraz kopania honorowa i poczet sztandarowy.

Główne krośnieńskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w których wziął udział  płk SG Józef Burchała zastępca komendanta rozpoczęły sie w bazylice kolegiackiej, a następnie były kontynuowane na krośnieńskiej starówce. Po nabożeństwie, tradycyjnie już jego uczestnicy przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na krośnieńskiej starówce. Tam po okolicznościowych przemówieniach, odczytaniu apelu pamięci i salwie honorowej nastąpiło złożenie kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

W Przemyślu obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się już w niedzielę 10 listopada. W tym dniu przed pomnikiem Orląt Przemyskich odśpiewano pieśni patriotyczne. Tam też miały miejsce główne miejskie obchody, a towarzyszył im udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i licznych pocztów sztandarowych. W poniedziałek 11 listopada, w archikatedrze przemyskiej odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie, miał miejsce uroczysty przemarsz pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie kwiatów pod poświęconą mu tablicą. W tych patriotycznych uroczystościach Bieszczadzki Oddział SG reprezentował płk SG Robert Kielar, zastępca komendanta BiOSG.

 

 

 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.UW)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.UW)
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.Nowiny24)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.Nowiny24)
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krośnie (fot.Nowiny24)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krośnie (fot.Nowiny24)
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krośnie (fot.Nowiny24)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krośnie (fot.Nowiny24)
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu (fot.Nowiny24)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu (fot.Nowiny24)
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu
 • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.Podkarpackie.pl)
  Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie (fot.Podkarpackie.pl)
do góry