W sobotę (20 czerwca) do odprawy na wjazd do Polski w Medyce zgłosiło się m.in. troje obywateli Mołdawii. To dwie kobiety i mężczyzna w wieku od 22 do 38 lat. W wyniku szczegółowej weryfikacji w dostępnych bazach danych strażnicy graniczni ustalili, że cudzoziemcy mają zmienione nazwiska. Co więcej, ich poprzednie dane osobowe widnieją w europejskiej bazie SIS i odnoszą się do osób, które są niepożądane na terytorium EU - należy odmówić im wjazdu. Wpisu dokonały władze Niemiec. Obcokrajowcy usłyszeli zarzuty usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Nie przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. W ich sprawach zostaną skierowane akty oskarżenia do sądu. Tymczasem funkcjonariusze SG wydali im decyzje o odmowie wjazdu i skierowali z powrotem na Ukrainę.
Od początku 2026 roku strażnicy graniczni z Podkarpacia odmówili już wjazdu ponad 4,2 tys. cudzoziemcom. Najwięcej, bo ponad 2 tys. osób wykorzystało już dopuszczalny czas pobytu w UE, a ponad 1,3 tys. cudzoziemców nie posiadało wymaganych środków finansowych na pobyt.

