Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Obywatel Chin z fałszywką za 500 euro - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatel Chin z fałszywką za 500 euro

04.07.2022 Piotr Zakielarz

To już 85. fałszywe prawo jazdy ujawnione w 2022 roku przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. W sobotę kolejne podrobione uprawnienia wykryli mundurowi z przejścia granicznego w Korczowej.

  • kontrola dokumentów (fot. ilustracyjna)
    kontrola dokumentów (fot. ilustracyjna)

2 lipca w trakcie kontroli granicznej podróżnych wyjeżdzających z Polski przez przejście graniczne w Korczowej, do odprawy zgłosił się 34-letni obywatel Chin. Kierujący osobową mazdą oprócz dokumentów podróży przedstawił prawo jazdy wydane rzekomo przez władze Ukrainy. Dokument poddano szczegółowej weryfikacji. Wykorzystano do tego specjalistyczne urządzenia do badania autentyczności. Strażnicy graniczni potwierdzili, że uprawnienia były w całości podrobione.

Dokument został zatrzymany, a cudzoziemiec usłyszał zarzuty wykorzystania fałszywego dokumentu, do czego się przyznał. Wyjaśnił, że kupił go podczas pobytu na Ukrainie za pięćset euro. Dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dalszą podróż kontynuował w fotelu pasażera.

Dokumenty komunikacyjne typu prawa jazdy, dowody rejestracyjne oraz zezwolenia na międzynarodowy przewóz rzeczy to najczęściej ujawniane fałszywki w bieżącym roku. Kolejną, najczęściej ujawnianą kategorią dokumentów są fałszywe odbitki stempli kontroli granicznej. Od początku roku funkcjonariusze SG z Podkarpacia ujawnili już łącznie ponad 470 fałszywych dokumentów.

do góry