Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Transport „niedozwolony” - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Transport „niedozwolony”

26.11.2021 P.Z.

Strażnicy graniczni z przejścia w Korczowej zatrzymali kolejne fałszywe „zezwolenia na międzynarodowy transport drogowy rzeczy”. Przewoźnicy wykorzystujący fałszywe dokumenty uprawniające do przewozu towarów chcieli zaoszczędzić czas i pieniądze potrzebne na uzyskanie oryginałów.

  • Samochody ciężarowe oczekujące na odprawę graniczną w Korczowej
    Samochody ciężarowe oczekujące na odprawę graniczną w Korczowej

Cztery zdarzenia miały miejsce w minioną środę (24 listopada) na drogowym przejściu granicznym w Korczowej. Jest to największe przejście na Podkarpaciu, biorąc pod uwagę międzynarodowy przepływ towarów.

Ukraińscy kierowcy ciężarówek przedstawili do kontroli zezwolenia typu EKMT (Zezwolenie Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu). Są to dokumenty wymagane do międzynarodowego przewozu i tranzytu towarów.

Funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzający zezwolenia stwierdzili nieprawidłowości w ich zabezpieczeniach. Ostatecznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu do badania dokumentów potwierdzono fałszerstwa. W zezwoleniach zastosowano m.in. imitacje znaków wodnych.

Obywatele Ukrainy zostali przesłuchani w charakterze świadków. Strażnicy graniczni wszczęli postępowania przygotowawcze pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Jarosławiu. Wszczęto również postępowania administracyjne. Na poczet grożących kar od kierowców pobrano kaucje w wysokości 12 tys. złotych. 

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia ujawnili łącznie dziesięć fałszywych zezwoleń na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.

do góry