Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej To już prawie 2,5 tys. fałszywych dokumentów! - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

To już prawie 2,5 tys. fałszywych dokumentów!

28.07.2021 P.Z.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili rekordową, na przestrzeni ostatnich lat, liczbę fałszywych dokumentów. Jest to związane z funkcjonującymi przepisami, które w dobie koronawirusa ograniczyły kategorie podróżnych na wjazd do Polski. Są wśród nich głównie dokumenty do pracy, prawa jazdy, odbitki stempli kontroli granicznej oraz zaświadczenia o przyjęciu do szkoły.

  • kontrola dokumentów
    kontrola dokumentów
Wczoraj (27.07) zatrzymano kolejne zaświadczenie o przyjęciu do szkoły. Dokument ujawnili strażnicy graniczni z Korczowej. Przedstawiła go do kontroli 29-letnia obywatelka Ukrainy podróżująca z córką, która została rzekomo przyjęta do jednej z warszawskich szkół. Mundurowi zakwestionowali autentyczność dokumentu. Dyrekcja szkoły nie potwierdziła wydanie takiego zaświadczenia. Kobieta przyznała się do próby wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddała się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Wraz z córką wróciła na terytorium Ukrainy.
Jak pokazują statystyki, bieżący rok będzie rekordowy jeśli chodzi o liczbę fałszywych dokumentów ujawnionych ma podkarpackim odcinku granicy z Ukrainą. Ujawniono ich już prawie 2,5 tysiąca -  ok. 500 sztuk więcej niż w całym 2020 roku i 3 razy więcej niż w 2019 (przed wystąpieniem pandemii). Bez wątpienia prym wiodą dokumenty związane z zatrudnieniem oraz nauką w Polsce. Są to jedne z niewielu powodów, które w czasie pandemii uprawniają cudzoziemców do wjazdu na terytorium RP. Funkcjonariusze Bieszczadzkiego oddziału SG ujawnili m.in. ok. 1700  różnego typu dokumentów do pracy, 175 fałszywych praw jazdy, ok. 150 fałszywych odbitek stempli kontroli granicznej oraz 88 fałszywych zaświadczeń o podjęciu do szkoły.  
do góry