Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej 30 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Koni - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

30 kwietnia – Ogólnopolski Dzień Koni

A.B.
30.04.2021

Wierzchowce służące w Bieszczadach to jedyne konie będące na wyposażeniu polskiej Straży Granicznej. Feniks, Wasal, Aramis, Kaprys, Korynt, Bachmat, Falcon oraz Pasat obchodzą dzisiaj swoje święto.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej jako jedyny oddział SG w Polsce realizuje patrole konne. Ta forma służby na Podkarpaciu nawiązuje do czasów, kiedy w pierwszych dekadach XX wieku granicę ochraniali żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza.    

Osiem koni rasy polski koń szlachetny półkrwi, wspierają w codziennej służbie funkcjonariuszy SG z górskich placówek w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej.

Czteronożni kompani służby doskonale uzupełniają nowoczesne technologie wykorzystywanych na granicy. Zapewniają skryte i szybkie przemieszczanie się w trudnym i zróżnicowanym terenie Bieszczadów.

Jeździec-funkcjonariusz podczas kilkugodzinnego patrolu jest w stanie sprawdzić nawet 40-kilometrowy odcinek granicy.

Wierzchowce SG są wyszkolone na wypadek sytuacji kryzysowych. Dobrze radzą sobie w sytuacji ewentualnych strzałów i detonacji.

W skład grupy jeźdźców konnych Bieszczadzkiego Oddziału SG wchodzi kilkunastu specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy. Łączy ich z końmi szczególna więź.   

Wierzchowce doskonale wpisują się w realia służby na obszarze obejmującym częściowo Bieszczadzki Park Narodowy. Dzięki swoim niezastąpionym cechom nie ingerują w przyrodniczą perłę Polski.

Naszym czworonożnym kompanom życzymy, aby zawsze miały pełne żłoby, ciepłą stajnię, wiatr w grzywie oraz oddanych jeźdźców!

 

  • Patrol konny w Bieszczadach
    Patrol konny w Bieszczadach
  • Patrol konny w Bieszczadach
    Patrol konny w Bieszczadach
  • Patrol konny w Bieszczadach
    Patrol konny w Bieszczadach
do góry