Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Podkarpaccy strażnicy graniczni na misjach poza granicami kraju - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Podkarpaccy strażnicy graniczni na misjach poza granicami kraju

P.Z.
20.01.2021

Ponad 90 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyło w 2020 roku w działaniach międzynarodowych. Mundurowi z Podkarpacia wspierają w codziennej służbie swoich odpowiedników z państw południa Europy, gdzie występuje największe zagrożenie nielegalną imigracją.

Funkcjonariusze z podkarpackich placówek SG już od wielu lat aktywnie uczestniczą w tych przedsięwzięciach. Misje poza granicami kraju odbywają się zarówno w ramach umów międzypaństwowych (aktualnie w Republice Macedonii Północnej) jak i organizowane są przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Głównym celem działań jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE przed nielegalną migracją. W tym celu udzielane jest wsparcie służbom granicznym poszczególnych państw.  Na misjach funkcjonariusze SG pełnią służbę z polskich mundurach z emblematami określającymi działania. Zabierają ze sobą pełne wyposażenie, w tym m.in.  sprzęt do wykrywania fałszywych dokumentów, broń, kamery termowizyjne oraz auta (patrolowe, terenowe i tzw. pojazdy obserwacyjne).

W 2020 roku na misje zagraniczne trwające od czterech tygodni do ośmiu miesięcy wyjechało 92 strażników granicznych z Podkarpacia. Zadania i pełniona funkcja są ściśle związane z doświadczeniem oraz wiedzą zdobytą w macierzystej placówce. Ponad sześćdziesięciu mundurowych było zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy, głównie w Bułgarii, Grecji oraz na Węgrzech. W ramach umowy bilateralnej z Republiką Macedonii Północnej zabezpieczano granicę z Grecją. Podkarpaccy strażnicy graniczni byli też we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów. Były też misje w roli ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów. Oprócz funkcji wykonawczych coraz większa liczba strażników granicznych z Podkarpacia z powodzeniem pełni role dowódców i koordynatorów międzynarodowych zespołów uczestniczących w misjach Frontex.

Na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej zlokalizowane są tzw. punkty ogniskowe. Frontex deleguje tutaj ekspertów ze służb innych państw UE. W 2020 roku było to 25 strażników granicznych z dziewięciu państw. Główne specjalizacje delegowanych to wykrywanie fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów.

 • misja na granicy grecko-tureckiej
  misja na granicy grecko-tureckiej
 • misja na granicy grecko-tureckiej
  misja na granicy grecko-tureckiej
 • misja na granicy grecko-tureckiej
  misja na granicy grecko-tureckiej
 • misja na granicy grecko-tureckiej
  misja na granicy grecko-tureckiej
 • misja na granicy węgiersko-serbskiej
  misja na granicy węgiersko-serbskiej
 • Medyka: szkolenie dotyczące włoskich dokumentów przeprowadzone przez funkcjonariusza włoskiej policji
  Medyka: szkolenie dotyczące włoskich dokumentów przeprowadzone przez funkcjonariusza włoskiej policji
do góry