Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Fałszywe dokumenty do pracy w Polsce - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Fałszywe dokumenty do pracy w Polsce

06.08.2020 P. Z.

Tylko w dwóch ostatnich dniach funkcjonariusze SG z Medyki ujawnili 10 fałszywych dokumentów uprawniających cudzoziemców do pracy sezonowej. Od początku roku na podkarpackich przejściach granicznych ujawniono już ponad 120 podobnych dokumentów związanych z zatrudnieniem w Polsce.

  • kontrola dokumentów uzupełniających do pracy w Polsce
    kontrola dokumentów uzupełniających do pracy w Polsce

Aktualnie z uwagi na epidemię koronawirusa najliczniejszą kategorią odprawianych podróżnych na wjazd z Ukrainy do Polski są pracownicy.

W miesiącach wakacyjnych dominuje zatrudnienie sezonowe w rolnictwie, budownictwie oraz sektorze turystycznym. Jednakże nie wszyscy pracownicy ze wschodu mają uczciwe zamiary.

Na przejściu granicznym w Medyce, tylko na przestrzeni dwóch ostatnich dni (5-6 sierpnia), funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali dziesięcioro obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy podczas kontroli na wjazd do Polski okazali podrobione zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Strażnicy graniczni współpracujący z urzędami pracy szybko potwierdzili, że przedstawione dokumenty to fałszywki. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami i zastali zawróceni na Ukrainę.  

O konsekwencjach prawnych i ewentualnych zakazach wjazdu zadecyduje sąd.

Od początku 2020 roku funkcjonariusza Straży Granicznej z Podkarpacia ujawnili ponad 120 fałszywych dokumentów do pracy, przedstawionych do kontroli granicznej przez ob. Ukrainy. Oprócz 65 zaświadczeń dot. pracy sezonowej były to zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom.

do góry