Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej Zatrudniali nielegalnie cudzoziemców. W wyniku kontroli zatrzymano 19 osób. - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Zatrudniali nielegalnie cudzoziemców. W wyniku kontroli zatrzymano 19 osób.

30.09.2019 P. Z.

Kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców przez firmę montażową wykonującą zlecenie w Zadąbrowiu na Podkarpaciu przeprowadzono w minionym tygodniu. Aż 19 nielegalnie pracujących monterów ujawnili funkcjonariusze SG w momencie wejścia na posesję.

  • Nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy
    Nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy

Kontrola legalności zatrudnienia to jedno z ustawowych zadań Straży Granicznej.

W miniony czwartek (26 września) funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Medyce skontrolowali firmę realizującą zlecenie dla przedsiębiorcy działającego na terenie strefy ekonomicznej w m. Zadąbrowie w gminie Orły. Ustalono, że na posesji pracuje wielu cudzoziemców.

W trakcie kontroli stwierdzono 19 obcokrajowców (18 ob. Ukrainy i 1 ob. Białorusi) wykonujących prace w zakresie montażu konstrukcji stalowych. Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających do wykonywania legalnej pracy w Polsce.

Wszyscy ujawnieni cudzoziemcy zostali zobowiązani do opuszczania terytorium RP. Otrzymali także zakazy wjazdu na terytorium Polski oraz terytorium innych państw Schengen. W stosunku do firmy która ich zatrudniała, zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. W tego typu przypadkach przepisy prawa przewidują dla nieuczciwych pracodawców kary pieniężne w wysokości od 1 do 30 tys. złotych.

Od początku 2019 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Staży Granicznej przeprowadzili ponad 200 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Łącznie skontrolowano ponad 3400 osób.  W trakcie czynności okazało się, że prawie 350 obcokrajowców pracowało nielegalnie. Byli to głównie obywatele Ukrainy.

do góry